Po Co Są i Jak Grać „Podwójne” Akordy?

Udostępnij w Social Mediach

Nie wiem jak je nazwać. Podwójne akordy? Akordy z basem?

Dostaję wiele pytań, co to są za dziwy. Jak je zagrać. W szczególności wiele osób grających na gitarze ma z nimi problem. Objrzyj krótkie filmy, a rozwieją się Twoje wątpliwości:

 

To co jest pod kręską, to nic innego jak wymuszony pochód basu po tej nucie, która jest zapisana pod kreską. Głowny akord, czyli ten z lewej strony grasz Ty na gitarze, bądź cały band, a to co jest pod kreską gra po prostu bas.

Po Co Coś Takiego?

Prawie w każdej ambitniejszej piosence, możesz usłyszeć, „rozejście” się basu z resztą zespołu w niektórych akordach. Ma to jeden bardzo prosty cel – upiększyć, ubarwić piosenkę. Nie oznacza to, że proste utwory zbudowane na 2 akordach nie mogą być świetne. Znanych je masę takich utworów, które zostały hitem.

Najczęstszym wymuszeniem pochodu basu, jest tercja od toniki utworu. Lecz bywają skomplikowane akordy, które nieco ciężej wytłumaczyć, dlaczego mają taki a nie inny zapis w basie. 

Niektóre keyboardy mają już taką opcję. Grając lewą ręką z akompaniamentem np C/E – zagrając akord w pierwszym przewrocie, bas akompanimentu zacznię grać od dźwięku E, ale pozostałe instrumenty podkładu akompaniamentu zagraj C.  Miałem taką funkcję już w Rolandzie E-35, na którym praktycznie zaczynałem swoją przygodę muzyczną na scenach.

Na gitarze akustycznej, grając akordy, można czasem kilka ich zaakcentować na strunach basowych. Wkrótce uzupełnię artykuł: Jak zagrać W płomieniach Mateusza Ziółko o krótki tutorial na gitarze, a w nim właśnie pokaże, jak to może wyglądać.

Jeżeli chcesz się podzielić jakąś swoją uwagą, spostrzeżeniem opinią, zostaw komentarz pod artukułem.

Pozdrawiam

Belfer Gofer

 

 

Udostępnij w Social Mediach